25 ciekawostek ze świata o których mogliście nie wiedzieć.

Czy na pewno używamy zaledwie 10% mózgu?  Czy słoń potrafi podskoczyć? Czy pierwszy antybiotyk powstał przez przypadek? I czy na pewno można zobaczyć Mur Chiński z kosmosu? Na te i inne pytania dostaniecie odpowiedź w poniższym wpisie. Siądźcie wygodnie.

1.

Wszyscy z pewnością kojarzymy, że głównym znakiem rozpoznawczym Kopciuszka jest szklany pantofelek. Ale czy zastanawialiście się kiedyś skąd tak naprawdę wziął się ten szklany pantofelek i co stoi za jego historią?

Ostatnio czytając jedną z książek historycznych natrafiłam na ciekawą informację, która nawiązywała właśnie do szklanego pantofelka. Otóż Charles Perrault, siedemnastowieczny pisarz odwiedził pewnego razu szlachciców w Gaskonii i Bearn, a warunki iście spartańskie w jakich żyli stały się inspiracją do napisania jego własnej wersji Kopciuszka. Sam szklany pantofelek był zwykłą pomyłką. Perrault pomylił bearneńskie słowo „vair”, oznaczające najpowszechniejszy w owym rejonie materiał do tworzenia obuwia (skórę zwierzęcą) z francuskim „verre” czyli „szkło”.

 

2.

Istnieje przekonanie, że używamy tylko 10% mózgu. Ten mit jest szeroko zakorzeniony, ale jest to nieprawdziwa informacja. Byłoby to totalne marnotrastwo energii, którą mózg zużywa codziennie aby wykonywać swoją pracę. Człowiek wykorzystuje swój mózg niemalże w 100%.

 

3.

Wielkiego Muru nie można zobaczyć z kosmosu.

 

4.

Wyspy Kanaryjskie wszystkim kojarzą się z „kanarkami”. Tymczasem nazwa pochodzi od psów. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “canis”, czyli “pies”.

 

5.

Kobiety mrugają częściej niż mężczyźni. W ciągu doby w wyniku mrugania mamy zamknięte oczy przez około godzinę.

 

6.

Ludzkie ciało jest w stanie dłużej wytrzymać bez jedzenia, niż bez snu.

 

7.

Choć dzisiaj ludzie opiekują się całą masą różnych zwierząt, według naukowców to kozy były pierwszymi zwierzętami, którymi opiekowali się ludzi i to około 9000 lat temu.

 

8.

Słonie są największymi zwierzętami na świecie. Co ciekawe nie potrafią podskoczyć. Dodatkowo są w stanie za pomocą węchu znaleźć dla siebie wodę i to oddaloną o około 3 mile (czyli niecałe 5 kilometrów).

 

9.

Oświadczyny u zwierząt? Tak!  Pingwini białobrewne dają wybrance kamień. Jeżeli samica przyjmie podarek zostaną partnerami.

 

10.

Nos psa  posiada niepowtarzalny wzór. Jest on tak charakterystyczny jak linie papilarne u człowieka. Dodatkowo potrafią zrozumieć nawet 250 słów.

 

11.

Macica w ciąży powiększa się aż 1000 razy. Wówczas również w naszym ciele wzrasta objętość krwi, a serce bije szybciej.

 

12.

Obserwując gwiazdy, widzimy tak naprawdę obraz sprzed wielu. W zależności od tego o ile lat świetlnych oddalona jest gwiazda. Przykładowo jeżeli gwiazda jest oddalona o np. 100 lat, to oznacza, że światło z gwiazdy potrzebowało 100 lat żeby do nas dotrzeć. Jest o tyle fascynujące, że oglądamy w danym momencie coś sprzed tych 100 lat.

Ale wydaje się o wiele ciekawsze to, że w drugą stronę też to idzie. I np. z niektórych miejsc z kosmosu, które są np. oddalone o 1000 lat świetlnych można aktualnie oglądać Ziemię sprzed 1000 lat, czyli rok 1022.

 

13.

I kolejna ciekawostka o kosmosie. We wszechświecie znajduje się więcej gwiazd, niż ziarenek piasku na ziemskich plażach i to razem wziętych. Szacuje się, że jest ich conajmniej miliard bilionów. Nie pytajcie ile to zer. ; )

 

14.

U wybrzeża Antarktyki znaleziono skamieliny lasu. Analiza wykazała, że dawno temu panowały tam temperatury podobne do obecnej Europy Środkowej. Fakt ten pobudza wyobraźnie wszystkich, którzy usilnie próbuje znaleźć mityczną Atlantydę.

 

15.

Czy wiecie, że pierwszy antybiotyk powstał przez zwykły przypadek?

Roztargnienie Aleksandra Fleminga przyczyniło się do uratowania miliona istnień. Przez przypadek zostawił na kilka tygodni odkrytą szalkę z kulturami bakterii gronkowca złocistego. Warunki laboratoryjne  sprzyjały rozwojowi grzybów i bakterii, więc bakterie gronkowca złocistego przestały się rozwijań a nawet obumarły w wyniku przedostania się do nich pleśni.

Fleming szybko połączył kilka faktów i doszedł do wniosku, że pleśń musi zawierać substancje, które zwalczają bakterie. I tak oto wyizolował penicylinę i zgarnął Nagrodę Nobla.

 

16.

Ludwik XVI ten sam, którego skrócono o głowę, król Francji, mąż Marii Anteny był wnukiem polskiego króla Augusta III. Żeby jednak za bardzo nie przedobrzyć w tych informacjach, od razu należy dodać, że August III nie zapisał się pozytywnie na kartach historii, dodatkowo nigdy nie nauczył się mówić po polsku…

 

17.

Nie byłabym sobą, gdybym nie przytoczyła tutaj królowej Elżbiety. Była ona najdłużej żyjącym i najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. Zasiadała na tronie aż 70 lat i 214 dni. Najdłużej panującym władcą jest jak dotąd Ludwik XIV. Sprawował władzę 72 lata i 110 dni. Trzeba jednak przy Ludwiku dodać informację, że zasiadł na tronie mając 4 lata i 8 miesięcy, ale samodzielną władzę zaczął sprawować dopiero w wieku 22 lat.

fot. Wikipedia (domena publiczna)

 

18.

Królowa Bona drobiła się ogromnego majątku. Gdyby przeliczyć to na dzisiejsze pieniądze byłaby bogatsza niż Bill Gates. W porównaniu do swoich poprzedniczek była bardzo wszechstronnie wykształcona, porównywalnie do ówczesnych mężczyzn z wyższych sfer. Zawdzięczała to swojej matce.

 

19.

Titanic spalał około 600 ton węgla dziennie. Co 24 godziny wyrzucano do morza 100 (!) ton popiołu.

Foto: IanDagnall Computing/Alamy/BE&W

 

20.

Jak już jesteśmy przy Titanicu. Violet Constance Jessop przeżyła zatonięcie Titanica. Ale najciekawsze jest to, że przeżyła również zatonięcie jej siostrzanego brytyjskiego statku i kolizję z trzecim okrętem olimpijskim. Ja osobiście po drugim razie już bym na żaden statek nie wsiadła, więc była to jak widać harda baba. ; )

 

21.

Rysunki z Nazca zajmują obszar ponad 750 kilometrów kwadratowych! Po dziś dzień nie wiadomo dlaczego utworzono tak złożoną kombinację rysunków, które widać jedynie z lotu ptaka. Oczywiście teorii jest bardzo wiele. Zidentyfikowano 70 rysunków zwierząt i roślin, 300 figur geometrycznych i ponad 800 prostych linii o długościach nawet 50 km! Są one stworzone z matematyczną precyzją. I powstały … między 1 a 700 rokiem.

 

 

22.

Piramida Cheopsa jest najstarszym z siedmiu cudów świata. I jest to jednocześnie jedyny cud, który przetrwał do naszych czasów.

 

 

23. Istnieje również „8 cud świata”, a dokładniej jest to lista dodatkowych „7 cudów świata”. Na tej liście znajduje się np. Wielki Mur Chiński czy Koloseum.

 

24.

Niesporczaki to mistrzowie przetrwania, na których odbyło się wyjątkowo dużo eksperymentów. Naukowcy wiedzą już, że są w stanie przetrwać promieniowanie kosmiczne, wytrwać w temperaturach bardzo minusowych, jak i w temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza,a także zatrzymać swój zegar biologiczny i wchodzą w stan „snu”, kiedy się odwodnią. Czyli w ogólnym rozrachunku bez problemu przetrwają suszę.

I mają coś ze „Śpiącej Królewny”.

źródło zdjęcia: naukawpolce.pl

 

25.

Jeanne Louise Calment jest jak dotąd najdłużej żyjącą osobą na świecie.  Żyła 122 lata i 164 dni. Długość jej życia została bardzo dokładnie zbadana i udokumentowana naukowo. Calment przeżyła nie tylko swoją córkę, ale i wnuka …

 

24.

A może trochę ciekawostek o Polsce?

  • Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Pierwsza była w  Stanach Zjednoczonych.
  • Radom ma znacznie większą powierzchnię niż Paryż, ale nie przelicza się to na tę samą liczbę mieszkańców. Ludność w Paryżu  jest niemal dziesięciokrotnie większa niż w przypadku Radomia.
  • W Polsce mamy 908 miast
  • Zegar w Pałacu kultury jest drugim co wielkości zegarem w Europie.
  • W Polsce znajduje się najwęższy dom na świecie. Ma 4 metry szerokości i znajduje się w Warszawie

 

25

Pomysł na grę The Sims powstał po tragedii jaka dotknęła twórcę gry. W 1991 roku dom  Willa Wrighta doszczętnie spłonął. Chcąc odtworzyć wygląd zniszczonego domu wpadł na pomysł aby stworzyć grę, w której będzie można zbudować dom od podstaw.

 

 

Która ciekawostka była dla Was najciekawsza? A może jest coś czym chcielibyście się podzielić?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.