Kilka rzeczy o Harrym Potterze o których mogliście nie wiedzieć.

Harry Potter podbił świat. Jest to fakt niezaprzeczalny. Wiele dzieci ochoczo sięga nie tylko po książki, ale również ogląda filmy z serii o młodym czarodzieju. Dodatkowo można kupić ogromną ilość produktów na licencji Harry Potter, dzięki którym choć w minimalnym stopniu przestajemy być mugolami. Jako wielka fanka świata Magii i Czarodziejstwa stworzonego przez J.K Rowling przytaczam kilka faktów, które mogą Was zaciekawić.

Choć dzisiaj J.K Rowling jest znaną na całym świecie pisarką, pierwszy tom o Harrym Potterze pisała na maszynie w kawiarni jako samotna matka żyjącą z zasiłków. Co więcej duża ilość wydawnictw odmówiła wydania książek o Harrym Potterze. Wydawnictwa twierdziły, że książka nie rokuje i nikt nie będzie chciał czytać takich historii. Życie pokazało jednak, że historia o Harrym Potterze nie tylko podbiła serca młodszych, ale również starszych czytelników, a sam bohater stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w literaturze dziecięcej. Dodatkowo poza książkami, Rowling brała czynny udział w kręceniu filmów o Harrym Potterze.

Aktualnie w PEPCO są dostępne produkty ze świata stworzonego przez J.K Rowling na licencji Harry Potter w bardzo atrakcyjnych cenach (przykładowo):

zestaw dwóch długopisów 6 zł, piórnik z nadrukiem 10 zł, koc i poduszka w dwóch wzorach 30 zł, bluza z kapturem 100% bawełny 20 zł, kubek 15 zł.

Więcej produktów wraz z cenami TU.

Jest również kolekcja dla maluszków.

***

J.K Rowling została pierwszą w historii miliarderką, dzięki pisaniu książek. Sprzedano prawie 500 milionów egzemplarzy przetłumaczonych na 70 języków.

 

 

***

Istnieje teoria, zapoczątkowana przez fanów Harry’ego Pottera, która wyjaśnia dlaczego ciotka Petunia i wuj Vernon nienawidzili Harry’ego. W ostatniej książce „Insygnia Śmierci” dowiadujemy się, że Harry był jednym z horkruksów Voldemorta. Horkruksy nie tylko bardzo trudno było zniszczyć, ale przede wszystkim wywoływały w osobach, które przebywały blisko bardzo negatywne odczucia. Stąd teoria, że ciotka Petunia i wuj Vernon robili wszystko by nie przebywać blisko Harry’ego, ponieważ Harry był horkruksem.

 

***

J.K Rowling przyznała w jednym z wywiadów, że faktycznie o wiele bardziej pasowałoby połączenie Harry’ego i Hermiony. Ostatecznie Hermiona została żoną Rona, co wielu osobom nie przypadło do gustu. Sama uważam, że Ron i Hermiona kompletnie do siebie nie pasują, ale z drugiej strony trudno wyobrazić sobie dzisiaj inne zakończenie.

***

Harry i Voldemort byli spokrewnieni. Każdy kto czytał książki może pamiętać moment, w którym Syriusz Black oprowadzał Harry’ego po swoim domu rodzinnym pokazując drzewko genealogiczne. Mówił wówczas, że wszystkie rodziny największych rodów są ze sobą spokrewnione. Harry i Voldemort pochodzą z rodziny Perevellów. Co więcej – Harry w prostej linii pochodzi od Ignotusa Peverella, o którym mowa w ostatnim tomie przygód o Harrym Potterze. Ignotus wymieniony jest jako jeden z trzech braci, którzy próbowali oszukać śmierć. Stąd też z pokolenia na pokolenie przechodziła peleryna niewidka, która ostatecznie trafiła do Harry’ego.

 

***

W filmach o Harrym Potterze zostało pominiętych wiele ważnych wątków, ale i postaci. Osoby, które Harry’ego znają wyłącznie z filmów mogłyby się zdziwić wieloma szczegółami, których nie sposób było pokazać w filmach. Przykładem pominiętych postaci jest między innymi Irytek, poltergeist. Dokuczał innym uczniom oraz nauczycielom. Pojawił się już w „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

Co więcej – odnośnie samego Kamienia Filozoficznego – postać Nicolasa Flamela została przedstawiona w filmie „Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grinderwalda”. Kolejna ciekawostka – Nicolas Flamel istniał naprawdę. Był alchemikiem żyjącym w XIV wieku.

***

Zastanawialiście się co oznacza „Draco dormiens nunquam titillandus” widniejące na herbie Hogwartu?

Z łacińskiego oznacza „Nigdy nie drażnij śpiącego smoka”. Smoki są zresztą nieodłączonym elementem w baśniach i filmach, w których pojawia się wątek magiczny. W Harrym Potterze smoki również pojawiały się i to dość często i grają również znaczące role w fabule już od pierwszego tomu. W pierwszym tomie Hagrid dostał jajo ze smokiem, którym chciał się zająć, a którego ostatecznie musiał oddać (trochę inaczej zostało to przedstawione filmie, a inaczej w książce). W czwartym tomie „Czara Ognia” Harry podczas pierwszego zadania w Turnieju Trójmagicznym musiał wykraść jajo pilnowane przez smoczycę.

 

Jeżeli macie w domu małych fanów Harry’ego Pottera i szukacie produktów na licencji Harry Potter w rozsądnej cenie, to serdecznie zapraszam Was do PEPCO. Kolekcja produktów widniejąca na zdjęciu pochodzi właśnie z PEPCO.

 

„Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!”

 

Źródła z których korzystałam do wpisu:

1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7

___

Wpis powstał dzięki współpracy z siecią sklepów PEPCO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.