Masa solna – przepis i plusy zabawy.

Masa solna. Jak najszybciej ją zrobić? Co można zrobić z masy solnej? Jakie są plusy takiej zabawy i dlaczego warto tworzyć masę solną dzieciom.

MASA SOLNA. PRZEPIS.

Jak sama nazwa wskazuje w przepisie znajdzie się sól. Przepisów znajdziecie w Internecie kilka. Do niektórych można dodać olej, jeszcze do innych zaleca się dodać klej. Przepis, który ja podaje nieco zmodyfikowałam, ponieważ proporcje mi się absolutnie nie zgadzały (masa wychodziła za lepka).

  • 1.5 szklanki mąki 
  • 1,5 szklanki soli
  • Niespełna pół szklanki wody.

Najpierw do miski wsypujemy mąkę i sól i mieszamy. A potem powoli dolewamy wodę mieszając. Jeżeli masa wydaje Wam się za lepka, wtedy po prostu dodawajcie trochę soli i trochę mąki. Jeżeli chcecie i potrzebujecie tej masy więcej to możecie zmienić proporcje na większe pamiętając o tym aby soli i mąki było tyle samo.

Jeżeli chcecie kolorową masę solną dodajcie trochę (na oko) barwników spożywczych.

Masa solna jest o tyle fajna, że zrobicie ją szybko i na dodatek ze składników, które zazwyczaj wszyscy mają w domu. To bardzo fajna metoda na deszczowe dni, kiedy siedzicie w domu.

 

MASA SOLNA. MAŁA MOTORYKA I SENSORYKA. 

Głównym plusem masy solnej jest to, że dzięki niej można rozwijać małą motorykę. To jedno z tych zajęć, które dobrze wpływa na małe (i te większe) paluszki, które takimi zabawami przygotowują się do późniejszej nauki pisania.

Dodatkowo takie zajęcia są bardzo zalecane do stymulowania przy nadwrażliwości dotykowej. Po masie solnej można również chodzić gołymi stopami.

Masę solną możecie wykorzystać do tworzenia różnych dzieł. Dodatkowym plusem masy solnej jest to, że można ją pomalować. Kiedy masa solna wyschnie staje się twarda, więc możecie jej nadać kolory farbami. Małe dziecko może malować palcami (kolejny przykład zabawy dotykowej), albo pędzlem.

 

Jeżeli chcecie by masa solna pozostała na dłużej najlepiej przełożyć do miski i przykryć, albo po prostu wsadzić w reklamówkę jednorazową i zawiązać.

 

____

Miłej zabawy!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.