Pierwsze buty dla dziecka – jak je dobrać?

Pierwsze buty dla dziecka spędzają sen z powiek wielu rodziców, bo nagle okazuje się, że jest wiele opinii na ten temat i jeszcze więcej butów do wyboru. Efekt jest w tym taki, że te pierwsze buty stają się problemem, no bo które wybrać i wreszcie jak odpowiednio dopasować? I choć na to drugie pytanie wyczerpujących wskazówek powinniście uzyskać od sprzedawców, to okazuje się, że to również nie jest takie proste jakby się zdawać mogło. Więc jak dopasować te pierwsze buty? I wreszcie, które pierwsze buty wybrać?

PIERWSZE BUTY, KIEDY?

Zasada jest taka, że dziecko powinno jak najdłużej chodzić boso, ewentualnie w skarpetkach. Ewentualnie w dopasowanych jak skarpetki „butach”, choć wydaje mi się, że tutaj słowo „but” jest sporym nadużyciem. Taką alternatywę proponuje nam Attipas oraz Bobux – te drugie sami posiadamy, na temat tych pierwszych z praktyki się wypowiedzieć nie mogę, ale linkuję, ponieważ czytałam o nich wiele pozytywnych opinii, również na moim fanpage.

Niestety wiem, że chodzenie dzieci „na boso” jest dość trudnym do przełamania nawykiem, który pewnie niejedno z nas wyciągnęło z domu. Nie wiem jak było w Waszych domach, ale u mnie ciągle każdy zwracał mi uwagę, że mam koniecznie założyć kapcie. Aktualnie sama nienawidzę „laczków” czy innych domowych wynalazków i posiadam jedną parę tylko dlatego, że musiałam jakieś kupić sobie do szpitala jak jechałam rodzić. Jednakże chodzenie na boso jest najzdrowsze, zwłaszcza przy stawianiu pierwszych kroków przy meblach.

Wyjątkiem są tutaj dzieci, które mają jakiekolwiek problemy ortopedyczne, ale ten temat zapewne nie będzie dla rodziców tychże dzieci, bo dla takich dzieci buty muszą być dobrane zupełnie inaczej i z reguły w zupełnie innych sklepach.

Pierwsze buty więc należy kupić dopiero (jeżeli nie ma innych wskazań ortopedycznych czy fizjoterapeutycznych) wtedy jak dziecko stawia samodzielnie pierwsze kroki i zaczyna chodzić po … dworze! Wcześniej buty mogą służyć tylko jako ochrona na stopy, czyli kupujemy miękkie tzw. „niechodki” ktore w żaden sposób nie krępują stopy i są elastyczne i miękkie. Sami posiadaliśmy na zimę UGG i Bobux.

Dlaczego należy dziecku pozwalać biegać jak najdłużej i najczęściej boso? Najważniejsza jest tutaj prawidłowa praca stopy. Dziecko uczy się chodzić po powierzchni w całkowicie naturalny sposób, oraz uczy odpowiedniego nacisku na podłoże. Bieganie bez skarpetek dodatkowo pozwala dziecku na poznanie rożnych struktur – np. dywan kontra panele, czy latem np. bieganie po trawie, czy piasku. Co więcej takie bieganie na boso zwiększa również odporność u dziecka. Na pytanie: „czy on nie choruje biegając tak na boso?!” wielokrotnie odpowiadałam: „nie”. 😉 Dzisiaj już niektórzy potrafią napisać, że dla nich Stach w skarpetach to widok rzadki!

 

PIERWSZE BUTY, JAKIE? 

Przede wszystkim wszystko zależy w tym momencie od tego jakim budżetem dysponujesz. Dobre buty dla dziecka z renomowanych firm kosztują nawet od 200 złotych wzwyż. Choć z pewnością dużo osób powie, że jest to inwestycja na przyszłość, będzie też grupa ludzi dla których takie pieniądze będą „nie do ogarnięcia” zwłaszcza kiedy takich par butów trzeba kupić więcej.

Macie dwie możliwości. Z pierwszej sama skorzystałam z Jasiem, kiedy moje finanse były zupełnie inne niż obecnie i po ludzku na buciki (wtedy pamiętam było to 170 zł) nie było mnie stać, więc poprosiliśmy o pomoc dziadków, którzy pewną część sfinansowali a my resztę. Z reguły jest tak, że np. na roczek dziadkowie pytają co kupić, a milionową zabawkę można sobie darować. Za to można poprosić o zrzutkę na pierwsze buciki.

Drugim wyjściem z tej sytuacji jest poszukanie bucików tanich, które nie będą może z naturalnych materiałów i szukanie odpowiednich może być trudniejsze i dłuższe w czasie, ale to nie oznacza, że będzie to niewykonalne. Po prostu należy tu pamiętać na to zwrócić uwagę. I ja osobiście uważam, że czasem da się odnaleźć nawet w sklepie „no name” perełkę, która będzie dobra, a przy tym o jedno zero mniej kosztowała.

I z pewnością będzie to lepsze wyjście niż kupienie używanych pierwszych bucików z renomowanych firm. Wręcz odradza się kupowania używanych butów. Zwłaszcza, że pierwsze używane buciki do chodzenia mogą wyrządzić sporo szkód, których prostowanie może zająć lata. Każde dziecko, zwłaszcza w fazie stawiania pierwszych kroków inaczej stawia stopę, a but dostosowuje się do danego dziecka.

 

PIERWSZE BUTY. ZŁOTE ZASADY.

Jest kilka złotych zasad, którymi powinniście się kierować:

  1. Buty powinny być stabilne i dobrze trzymać stopę dziecka, jednocześnie jednak nie powinny krępować ruchów.
  2. Podeszwa powinna „łamać się” w odległości mniej więcej 1/3 długości od przodu, gdzie zginają się palce dziecka. Jednocześnie jednak w śródstopiu podeszwa powinna być twarda.
  3. Buty powinny mieć zaokrąglone czubki i powinny być lekkie.
  4. Najlepiej jeżeli w środku są wyściełane skórą, lub naturalnym „oddychającym” materiałem, którego zadaniem jest chronić stopę dziecka przed nadmiernym poceniem.
  5. Odpowiednio dopasowane do pory roku.

 

PIERWSZE BUTY. JAK DOPASOWAĆ ROZMIAR?

Są firmy, które w swoim asortymencie i w swoich salonach mają specjalne miarki stopy, która wylicza odpowiedni rozmiar. Takie miarki można również kupić samemu. W takich przypadkach zadanie jest ułatwione. Ale niestety nie zawsze są aż takie możliwości.

Stopę dziecka mierzymy od czubka pięty do największego palca (są dzieci u których największym palcem wcale nie będzie paluch 🙂 ). Dobieramy więc obuwie pod rozmiar tego największego palca i dodajemy 1 cm. Tyle mniej więcej luzu powinniśmy mieć. Tutaj chciałabym dodać dwie ważne kwestie. Po pierwsze: ani kupowanie za dużych butów „bo się wypcha watą i starczy na dłużej!” nie jest dobrym wyjściem, ani kupowanie butów za malych (nawet jeżeli dziecko spokojnie w nich pochodzi!). Po drugie: rozmiar rozmiarowi jest nierówny, wiec nawet jeżeli z jednej firmy Wasze dziecko będzie miało rozmiar 22 to z drugiej może to byc rozmiar nawet 20. Dlatego należy patrzeć na długość wkładki.

Zadanie jest bardzo ułatwione w sklepach stacjonarnych. Jeżeli nie mamy pewności czy luzu jest wystarczając, najlepiej jest wyciągnąć z obuwia wkładkę i postawić na samej wkładce stopę dziecka.

 

 

PIERWSZE BUTY. JAKIEJ FIRMY?

Jeden z butów jakie posiadamy dla Staszka są firmy Kornecki. Kupiłam je wtedy z przeceny i dałam chyba z 60 złotych z tego co pamiętam. Była przecena nawet do -70%. Tutaj już widzicie, że warto szukać butów  po przecenach jeżeli komuś mocno nie zależy na najnowszych kolekcjach obuwia. Drugie jakie posiadamy są firmy Bobux.

Z Jasiem przechodziłam również przez Korneckiego, Geox, Bobux, Bartki. Te ostatnie czasem są zbyt sztywne i wszystko zależy od modelu, mimo iż firma jest dobra. Co do wszelkiego rodzaju Nike, Puma, Adidas itp. dużo modeli jest spoko, ale na pierwsze kroki lepiej te pieniądze zainwestować w coś odpowiedniejszego, a w takie adidasy bawić się jak już dziecko pewnie chodzi.

Inne firmy z których pozytywną opinią się spotykam to: Ecco Mrugała, Emel, Elefanten, Primigi, Gucio (moim zdaniem są przepiękne!).

 

__

Jeżeli stoisz przed wyborem pierwszych butów mam nadzieję, że choć trochę Ci ułatwiłam zadanie! 🙂

 

 




45 komentarzy

  1. A jakieś wskazówki jeżeli chodzi o wysokość- ma być przed kostkę czy za? I zapiętek – usztywniany czy miękki?

    1. Ach. Czyli jednak o czymś zapomniałam. 🙂 Powinny byc lekko za kostkę. Co do zapiętka powinien trzymać piętę, ale sprężycie, a nie bardzo sztywno bo inaczej buty będzie się zachowywał jak imadło,a tego efektu nie należy otrzymywać. 🙂

  2. Bardzo ciekawy wpis. Pokrywa się w 100 % ze zdaniem pani rehabilitantki do której uczeszczałam z córką.

    1. Powinny sięgać poniżej kostki bo takie krępują ruchy w stawie skokowym.

      1. Mój syn według zaleceń chodzi boso i zauważyłam że stpy jak patrzyłam na niego z tyłu kostki schodzą się do środka. Tu zainteweniowalam i postanowiłam kupić buty do domu kupiłam Danielki po około 3 miesiącach widziałam poprawę, później było lato i nie chciałam takich butów i jednak stopa powrócila do stanu rzeczy. Muszę kupować buty do domu i to dobre. Wiem są to buty profilaktyczne jednak jako jedyne maja giętką podeszwę. Nie wiem skod teorie o chodzeniu boso u Mnie to się nie sprawdziło. Na codzień chodzimy w Emelach, Primigi i Mido po dwie pary na sezon. Bobux jest dla nas za miękki i nie trzyma stopy. A i miałam też kapcie superfit i też były genialne co prawda nie poprawiły mu stopy ale też nie pogłębily wady która widzę. Oczywiście fizjoterapeuta i ortopeda maja inne teorie ale myślę że mało wiedzą bo sama obserwuje które najwięcej dają. Ogólnie oni nic nie każą robić. Tocglhe śmieszne.

        1. Dziecko do 3 roku życia ma naturalnie wygięte kostki do środka. Nie jest to wada. Wręcz przeciwnie. Małe dziecko ma również krzywe nogi czasem 'iksy' czasem jak od beczki. Korzystanie z ortopedycznych butów do 3-4 roku życia jest niepotrzebne, nawet bym powiedziała że po prostu głupie. Jeśli ortopeda mówi, że nie jest to potrzebne w tak młodym wieku to jest to dobry ortopeda. Jeśli jednak zapisuje dziecku jakieś specjalne buty (a nie są potrzebne) to jest to beznadziejny ortopeda.

    2. Bzdury, właśnie przed kostkę. Jak nie wiesz to nie radź innym, szkodząc tylko.

    3. Co sądzisz o butach emu dla dziecka zaczynającego chodzić?

  3. dla mnie super sa superfit dla moich młodych z wąską stopka:-)

  4. A słyszałaś jakieś opinie o kolekcji Lasocki Kids? Kuszą jeśli chodzi o cenę 🙂

  5. Ja młodemu pozwalam chodzić boso, ba nawet skarpet mu nie zakładam. Widzę, że tak mu najwygodniej.

    1. Prawidłowo, bo każde dziecko powinno zacząć uczyć się chodzić na bosaka, wtedy jego stopy mają szansę na różne bodźce, na prawidłowy rozwój stopy, ale ten artykuł dotyczy tak czy inaczej pierwszych butów 😉

  6. Dzisiaj wybrałam się na oglądanie pierwszych bucików dla mojego syna i Pani w sklepie pokazała i bardzo zachwalała buty firmy biomecanics. Buty wydają się być porządnie wykonane i mieć jeszcze bardziej elastyczną podeszwę niż np. Bobux lub emel. Czy w artykule nie wspomniałaś o nich bo jest z nimi coś nie tak czy nie znałaś firmy (bo przecież nie mozna znać wszystkiego 😉 )

    1. Nie miałam o nich pojęcia. 😉 Nadal poznaje wiele marek, często dzięki blogowaniu. 😉 Trudno znać je wszystkie. Ale dzieki, ze o nich wspomniałaś.

  7. A jestem ciekawa co masz polożone na podlodze w domu. U mnie znaczną część podlogi pokrywaja kafle i boje sie puscic moja mala boso:/, bo podloga jest naprawde zimna.

    1. W całym mieszkaniu oprócz łazienki mam panele.

  8. Bobux nie polecam, bardzo nieprofesjonalna obsługa, problemem jest wysłanie zdjęcia buta, bo na stronie a w rzeczywistości mają bardzo różne kolory. Ponadto nie interesuje ich opinia klienta, mówią, że możesz im wystawić z 10 negatywnych opinii a buty odesłać jak kolor nie będzie się podobał. Marnują czas i pieniądze klienta. Ponadto buty w 1. sekundzie są ściągnięte, mój syn nauczył się je ściągać od razu-mimo, że to jego pierwsze buty. Zsuwają się ze stóp, wystarczy dziecko wyciągnąć z wózka. Nie polecam ze względu na obsługę i na same buty!!!

    1. Proszę wybaczyć, ale nikt pani nie będzie wysyłał specjalnie dla pani robionych zdjęć obuwia, bo pani ma taki kaprys i takie wymagania. 🙂 Mają rację – jeżeli kolor nie będzie się podobać, to może pani odesłać. Tak robią wszystkie firmy, bo takie jest ryzyko kupowania obuwia przez Internet. Ale jeżeli zamówi pani czerwone buty, to nie przyjdą fioletowe. Więc nadal nie rozumiem gdzie tu tkwi problem?

      Jeżeli buty zsuwają się to oznacza, że są za duże i źle pani dobrała obuwie.

  9. A co z profilowaną wkładką? Bobuxy jej posiadają, Bratki, Geoxy już tak. Spotkałam się z opinią lekarzy, że wkładka powinna być profilowana.

  10. Pomocny artykuł. U nas nasz syn nie chce innych butów niż Bobux 🙂 Bobuxy już zamawiamy przez internet (nie ma problemu z dobraniem rozmiaru jak sklep zmierzy faktyczną długość wkładki). Osobiście polecamy stronę riccardo.pl/marki/bobux

  11. Wkładka powinna być profilowana bo zapobiega płaskostopiu.

  12. Ja zaopatruję się co sezon w sklepie Zetpol. Firma zajmuje się produkcją tekstylnego obuwia dla dzieci od prawie 20 lat. Niezwykle istotne jest to, iż obuwie posiada wkładkę akupresurową i wkładkę profilaktyczną. Dbałość o zdrowie na pierwszym miejscu.

  13. Ja swojemu malutkiemu pierwszy raz kupowałam w salonie Kornecki. Panie znają się na rzeczy i wiedzą co i jak doradzić. Moim zdaniem są to najlepsze butki dla maluchów. Nic nie przebije ich jakością, a także ceną. Poza tym nóżka jest stabilna, bo są dobrze wykonane:)

  14. U nas najlepiej sprawdzają się buty od Korneckiego, zawsze maja w ofercie coś fajnego, czy zima czy lato. Jakościowo buciki są super.

  15. Kornecki- teraz super oferta na zime. Nasza mała jest zadowolona 🙂

  16. Bardzo przydatny wpis. Niestety ale wybór obuwia dla dziecka nie należy do najłatwiejszych, szczególnie jeśli pojawiają się jakieś problemy z nóżkami. Jakiś czas temu musieliśmy kupić buciki ortopedyczne i zdecydowałam się na obuwie Memo. Żałuję tylko, że nie kupiliśmy od razu bucików profilaktycznych – polecam!

  17. W całości zgadzam się z Iwoną, moje dzieci też noszą obecnie buty Memo, które zresztą są polecane przez lekarzy ortopedów. Zarówno starsza ośmiolatka jak i mój dwulatek noszą obuwie Memo i nie mają żadnych problemów ze stópkami!

  18. Mój 3 letni syn od początku nosił Emel Geox i Bartki w zimie Timberland. Zawsze zwracałam uwagę zeby były za kostke usztywniony zapiętek wkładka profilowana i elastyczna podeszwa według zaleceń fizjoterapeuty chociaż nigdy nie polecił konkretnej firmy. Gdy syn miał 20 miesięcy zaczol krzywić stopki ortopeda zalecił po domu Memo i jest poprawa ma już je 1,5 roku. Już teraz myśle jakie buty kupię córce gdy zacznie chodzić a dopiero ma 7 miesięcy. Natrafiłam na firmę Biomecanic wcześniej ich nie znałam i jestem ich ciekawa miała je któraś Pani dla dziecka.

  19. Raczej pokomplikowałaś tym postem niż ulatwilaś. Spotkałam się z kilkoma opiniami fizjoterapeutów, że buciki takie wcale nie powinny być za kostkę. Więc nie wiem dlaczego tak uważasz? Czy powielasz po prostu mit z dawnych czasów? Zajrzyj proszę nawet na pierwszy lepszy blog, który prowadzi jakiś fizjoterapeuta np. xxxx i zapoznaj się z tym co tam pisze. Ja czytałam już trochę na ten temat i wedlug mnie te 5 punktów decydujących o wyborze powinien być taki , że 1. Buty miękkie , zginające się w 1/3 długości. 2. Najlepiej sznurowane żeby dobrze dopasowac do stopy. 3. Szersze w palcach żeby była swoboda stopki. 4. Nie za duże, nie za małe – tu pisałaś, że 1 cm luzu i tutaj się z tym zgodzę. 5. Lekkie , przewiewne.
    Niestety czytając ten wpis odnoszę wrażenie, że coś tam liznęłas wiedzy w tym temacie, ale nie do końca. Najgorsze , że radzisz innym powielając błędy. Gdzieś pisałas o swoim dziecku, że stópki schodziły się do środka. Przeczytaj ze zrozumieniem artykuł z tego linka-celowo go podlinkowalam-byc może Twój problem to ten opisany w tym artykule, a Ty nawet nie zdajesz sobie sprawy. Podsumowując nie można być specjalistą od wszystkiego a już na pewno nie radzić innym nie mając pojęcia w temacie. Wpis na blogu koniecznie do poprawy, żeby nie utrwalał złych wzorców.

    1. Jesteś Agnieszka, czy Tomek, bo w mejlu masz jednak Tomek. 😉

      Punkty:
      "Buty powinny być stabilne i dobrze trzymać stopę dziecka, jednocześnie jednak nie powinny krępować ruchów.
      Podeszwa powinna “łamać się” w odległości mniej więcej 1/3 długości od przodu, gdzie zginają się palce dziecka. Jednocześnie jednak w śródstopiu podeszwa powinna być twarda.
      Buty powinny mieć zaokrąglone czubki i powinny być lekkie.
      Najlepiej jeżeli w środku są wyściełane skórą, lub naturalnym “oddychającym” materiałem, którego zadaniem jest chronić stopę dziecka przed nadmiernym poceniem.
      Odpowiednio dopasowane do pory roku."

      Więc nie zamierzam nic poprawiać, a tobie proponuję jednak przeczytać wpis jeszcze raz, tym bardziej, że konsultowałam go z fizjoterapeutą. 😉

  20. Witam serdecznie Wszystkie Mamy 🙂
    Czy uzyskam tu info na temat butów firmy Memo?? czytam i czytam o firmie ale chciałabym równiez jakieś wasze opinie,sugestie itd…

  21. Witam wszystkie mamy:)
    Czy znajdę tu info o firmie MEMO??? Może któraś z was kupowała już buty dla dziecka z ich strony ?

    1. Dzien dobry .
      czy moge sie dowiedziec cos o firmie memo i ich butów

      1. Ja kupiłam pod koniec lutego sandałki Memo Agnes dla córki do przedszkola. Najpierw, gdy zaczeła się kwarantanna, zostały w szatni, ale poszłam po nie w końcu, żeby po domu nosiła, bo nie wiadomo ile to potrwa. Powiem Pani, że zaciekawiła mnie podeszwa ze ścieralnymi polami, bo bez dostępu do lekarza można sprawdzić czy coś się dzieje. U nas na szczęście wyszło po 2 tygodniach noszenia, że nie ma wady. Ogólnie zadowolona jestem, choć nie ukrywam, że nie jest to tania półka.

    2. Buty Memo to przede wszystkim w 100 % buty profilaktyczne, czyli takie które maja wszystkie cechy zapobiegające wadom stóp, ale też wykorzystywane do leczenia ewentualnych wad, wtedy do takich butów wkłada się dodatkowo wkładkę korygującą.
      To co dodatkowo ujęło mnie w tych butach to ich zawsze modny desing, w przeciwieństwie do innych butów profilaktycznych które są na rynku polskim.

  22. Cześć dziewczyny. Jestem mamą Małej Księzniczki która ma porażenie mózgowe i dzięki firmie memo, jak dla mnie jest poprostu rozwiazaniem problemu a but umożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Jeżeli są tu rodzice,których pociechy mają tę chorobe z calego serca moge polecić.

    1. Tak własnie jest.Mój lekarz polecił mi buty Memo ale dobrał od razu na wizycie odpowiednią wkładkę.
      Moja córka zachwycona po raz pierwszy ma buty z uszami( to taka kolekcja )

  23. Córka miała płaskostopie . Lekarz polecił nam buty Memo i sprawdziły się świetnie . Buty wygodne na rzepy co ułatwia zakładanie. Polecam

  24. Dzień dobry, chciałam zakupić dla swojej córki bobux xplorer. Długość jej stopki to 11,6cm. Według bobuxpolska rozmiar bucika to 19 (0,8cm luzu), a według sklepu internetowego sprzedającego bobuxy powinnam wybrać rozmiar 20 (1,4cm luzu). Mając doświadczenie z bucika mi tej firmy jaki rozmiar wybralaby pani? Pozdrawiam Natalia

  25. Ja polecam buty Memo. Co prawda nie należą do najtańszych, ale kompleksowo wspierają rozwój stóp dziecka, a to przecież jest najważniejsze.

  26. Matko Prezesa, trochę par Bobuxów już chyba nosiliście. Czy zadarła Wam się kiedyś skóra na butach? Pytam bo buty córki mkcnknske zdarły po 1 spacerze i zdziwiło mnie to w przypadku skóry.
    Chciałabym przed reklamacja poznać historie innych butów. Pozdrawiam

  27. Starsza córka do blisko 2 roku życia biegała 2 skarpetkach po sklepach i centrach handlowych, butów unikała jak ognia. Teraz ma 3 lata i kiedy tylko może biega boso. Młodsza ma dopiero 5 miesięcy (kor.2) i zamierzam kupić właśnie Attopasy.

  28. U mojego starszego dziecka jakiś czas temu zauważyłam ze jedna nózka zaczyna się bardzo koslawić. Lekarz od razu polecił sandały memo , w których dziecko musiało chodzic bardzo często poniewaz wtedy dopiero dokonuje się korekcja wady i dopasował odpowiednia wkładke . Pokierował dokładnie jak mogę sama monitorowac poprawę stanu stóp dzięki podeszwie diagnostycznej , która jest ponumerowana. Jestem bardzo szczesliwa a moje dziecko zadowolone i mówi ze nożka sie naprawiła:)

  29. zawsze mam problem z rozmiarem skarpetek zawsze cos nie pasuje.
    znalazlam dobrą rozmiarówke dla niemowląt

  30. Jeżeli chodzi o buty o tylko memo. Zapewniaja optymalny komfort, korygują istniejace wady stóp a co najważniejsze umożliwiają monitorowanie stan stóp oraz natychmiastową reakcję. Memo zapewnia prawidłowe ułożenie stopy podczas chodu a dla dziecka jest to przecież bardzo wazne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.