Książki dla starszaka.

Ponoć dzisiejszych kilkulatków trudno jest zachęcić do czytania. Ponoć książki parzą, a czytanie wypala oczy. Ponoć ma to związek z elektroniką, która wypycha papierowe rozrywki. Dzisiaj przedstawiam jednak kilka pozycji, które być może zainteresują nawet największego sceptyka książek.

 

 

„Bang Bang! Wystrzałowy samochód” to pierwsza (i jedyna jak dotąd) książka dla dzieci Iana Fleminga, twórcy znanego na cały świecie Jamesa Bonda.

„Gdy rodzice kupują stary samochód, bliźniaki Jemima i Jeremy nie mają wątpliwości, że ich tata przywróci życie zdezelowanej maszynie. W końcu jest prawdziwym odkrywcą i wynalazcą! Ale nawet on nie spodziewa się, jakie niezwykłe możliwości kryją się pod maską, ani dokąd pojazd zabierze nowych właścicieli. Wakacyjna wycieczka może się zakończyć w sklepie ze słodyczami, wśród zatopionych wraków albo… w kryjówce gangsterów. „

Wydawnictwo Znak emotikon

 

 

„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” to szwedzki zbiór książek, które są w stanie zachęcić ogromną ilość dzieci do czytania. Dwójka dzieci posiada własnego biuro detektywistyczne i pomaga komisarzowi policji rozwiązać najróżniejsze zagadki. Do tego w książkach są duże litery, co pomoże najmłodszym czytelnikom skupić się na tekście. Do tej pory ukazało się 27 książek z tej serii (w tym dwie niewydane).

Wydawnictwo Zakamarki

 

 

 

 

Kiedy wybierałam książki do tego wpisu nie wiedziałam, czy na pewno dodać tę pozycję. Moim zdaniem zdecydowanie bardziej przypasuje młodszym dzieciom niż prawie 9latkom, ale pozycja dla starszych dzieci (i zapewniam również dorosłych!) jest poniżej. Abstrahując – są tak proste zagadnienia w przystępny sposób przedstawione z czego składa się człowiek i jak funkcjonuje. Wyjaśnione są też różnice między kobietą a mężczyzną, więc jak ktoś nie ma pomysłu jak zaspokoić ciekawość kilkulatka ta książka powinna mu pomóc.

Wydawnictwo Wilga

 

 

 

Jest to moje najnowsze odkrycie. Ilustracje w dość mrocznym klimacie skradły moje i Jasia serce. A do tego niesamowita puenta i przede wszystkim niesamowita historia o tym, że w każdej chwili można zacząć żyć od nowa. To historia o przyjaźni pewnego starszego człowieka z małym chłopcem.

Samotny i zrzędliwy Larson powoli gasi światła w całym domu, jakby szykował się na kres życia. Niespodziewanie w opuszczonym domostwie pojawia się mały chłopiec z prośbą o zaopiekowanie się jego roślinką na czas wyjazdu

Wydawnictwo Mamania

 

 

 

Ilustrowany Harry Potter. Do tej pory wyszły trzy tomy (co roku około października/listopada wychodzi kolejna część). Harrego Pottera zapewne Wam przedstawiać nie muszę, ale te książki owszem. Treść jest ta sama, ale są one specjalnie dedykowane dla najmłodszych dzieci, które dodatkowo mają możliwość przeżycia przygód młodego czarodzieja w książce w obrazkami. Fenomenalnymi obrazkami! Jaś o wiele lepiej skupia się na tych tomach, niż tych standardowych bez obrazków, więc to jest to ogromny ich plus.

Wydawnictwo Media Rodzina

 

 

 

„Tajemniczy wszechświat” to książka z tzw. „okienkami”. Jest ich w książce około 70. Co dodatkowo poruszy ciekawskie dzieciaki. To jedna z najbardziej lubianych książek przez Jasia głównie i przede wszystkim dlatego,że bardzo interesuje się kosmosem. Przyznaję, że sama bardzo ją lubię, bo po prostu jest … ciekawa. Jak powstał wszechświat? Z czego jest zbudowany? Na to wszystko dzieci otrzymują odpowiedź w tej książce.

Wydawnictwo Olesiejuk

 

 

 

Książka jest przeznaczona dla dzieci 7+. Pierwszą ciekawostką niech będzie fakt, że książka zdobyła wyróżnienie w prestiżowym konkursie „CBCA Book of the Year Awards 2017”. Jest to przewodnik po zmechanizowanych zwierzętach przyszłości. Jaś jako dziecko, które uczęszcza na zajęcia z programowania jest nią oczarowany.

Wydawnictwo Tekturka.

 

 

 

 

Nawiązując do wcześniejszej książki „Ciało człowieka”, mamy drugą tę samą o tym samym tytule, ale zupełnie inną, bo trójwymiarową, co widać na powyższym zdjęciu. Książka ma ruchome elementy. To połączenie nauki i świetnej zabawy.

Wydawnictwo Debit.

 

 

 

 

I na koniec Mapy. Nie wiem czy jest ktoś, komu jeszcze muszę przedstawiać jeden z największych hitów dla dzieci. Ale zdecydowanie to jedna z najlepszych pozycji, jakie mamy w swojej bibliotece.

Wydawnictwo Dwie Siostry

 

____

Celowo nie dodaję linków do książek, ze względu na fakt, że nie chciałabym przeszukiwać internetu w poszukiwaniu najtańszych pozycji z których możecie je zamówić, a myślę, że podanie wydawnictwa w razie zainteresowania sprawi, że sami sobie poszukacie najwygodniejszej formy zakupu. Wiele z tych książek kupiłam bezpośredni w księgarni u nas mieście.

 

 

 

4 komentarze

  1. Dziękuję bardzo za ten wpis na pewno skorzystamy 🙂

  2. Pytanie – Harry Potter standardowy to grube książki, a ta dla dzieci jest chudsza i na dodatek z obrazkami, więc czy jest tam całość historii czy jakaś część tomu?

    1. Przede wszystkim te książki są dużo większe od standardowych tomów. Standardowy tom jest wielkości tej zółtej książki na głównym obrazku. 😉 Stąd te książki wydają się cieńsze.

  3. Muszę je mieć wszystkie. Sama chętnie poczytam, ale mam nadzieję, że córka też je pokocha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.