Ciąża po wcześniaku – jak ważny jest lekarz prowadzący?

Kiedy przygotowywałam się do ciąży ze Stasiem lekarz prowadzący był najważniejszy na naszej liście „planowania„. To nie mógł być pierwszy lepszy lekarz, to musiał być ktoś wyjątkowo sprawdzony, ktoś praktycznie bez skazy, ktoś kto potrafiłby zrozumieć moje obawy, dać zielone światło na ciążę i choć trochę nadzieję, że uda się donosić. Chciałam kogoś, kto będzie pod telefonem gdyby mnie coś martwiło między wizytami, kogoś kto nie będzie bagatelizował żadnych spraw i kierował na badania. Kogoś takiego znalazłam. Przeprowadził moją ciąże od początku do końca. Wykonał cięcie. Jestem wdzięczna i zawsze będę. Wiem, że w przypadku ciąż nieco odbiegających od normy, lekarz prowadzący musi być …  aniołem stróżem.

 

NA NFZ CZY PRYWATNIE?

Odwiecznym dylematem jest to, czy ciążę należy prowadzić na NFZ, czy prywatnie. U mnie problem jakby się rozwiązał sam. Lekarz u którego drugą ciążę prowadziłam nie przyjmuje w ramach NFZ, więc wyboru żadnego nie miałam. Często jednak przyszłe mamy przed takim dylematem stoją, a nie ukrywajmy w grę wchodzą w gruncie rzeczy niezbyt małe pieniądze. Cena za prowadzenie ciąży prywatnej waha się między 120 a 400 złotych od wizyty. Niestety – lub stety – często prowadzenie ciąży prywatnie jest o wiele lepsze. Lekarz na prywatnych wizytach mają większą możliwość angażowania się w opiekę nad ciężarną – brak limitów chociażby w wykonywaniu usg (choć są i lekarze na NFZ, którzy usg wykonują na każdej wizycie). Dodatkowo rzadko, który lekarz na NFZ z chęcią udostępni swój numer prywatny pacjentce i będzie pod telefonem między wizytami. Często taki przywilej mają tylko pacjentki prywatne. Czy jednak prowadzenie ciaży na NFZ jest niemożliwe? Ależ skąd! Tylko poszukiwania odpowiedniego gabinetu mogą być trudniejsze.

 

 

JAK DO TEGO PODEJŚĆ?

Namiary do lekarza u którego prowadziłam ciążę dostałam od … innym mam wcześniaków. Szukałam wtedy kogoś kto ukoiłby moje nerwy, dał zielone światło i miał na swoim koncie dużo podobnych przypadków. Pamiętam, że wtedy na mojej liście miałam trzy nazwiska i musiałam wybrać tego jedynego. Dlaczego profesor Szymanowski? Spośród tej trójki o którą pytałam on jako jedyny zgarnął pozytywne opinie nieswoich pacjentek, no i tych pozytywnych opinii miał najwięcej. A naprawdę, zapewniam – w wielu miejscach o niego pytałam. Został. I to była bardzo dobra decyzja. Warto więc popytać o lekarza prowadzącego na grupach tematycznych. Często pewne rzeczy mogą wychodzić poza kompetencje danego lekarza. Mądry lekarz na „dzień dobry” powie o tym pacjentce zlecając przeniesienie do kogoś innego, Ci drudzy będą udawać, że jest ok, z różnymi finałami.

 

 

PRACOWNIK SZPITALA.

Jeżeli pracuje w szpitalu, zwłaszcza tym o III stopniu referencyjności jest to jeden, wielki plus. Z dwóch powodów. Po pierwsze: takie szpitale dają ogromną praktykę różnych, również tych odbiegających od norm przypadków, bo w takich szpitalach to po prostu codzienność. Po drugie: zawsze masz do kogoś gębę otworzyć, kiedy okazuje się, że musisz spędzić pewną część swojego ciążowego czasu właśnie w szpitalu. To nieco ułatwia zadanie, kiedy masz świadomość, że Twoja ciążą też może przebiegać nieprawidłowo i mogą się po drodze wydarzyć różne niespodzianki – niezależne już do Ciebie.

 

 

KOGO TAK NAPRAWDĘ POTRZEBUJESZ?

Lekarza, który będzie umiał prowadzić Cię przez wyboistą, emocjonalną drogę. Każda z nas po wcześniaku boi się tego samego finału po raz drugi. Teoretycznie nic nie dzieje się dwa razy, ale w praktyce może być zupełnie inaczej. I choć moja druga ciąża też zakończyła się przedwcześnie, to jednak w zupełnie innych tygodniach i z innym początkiem dziecięcego życia. To zupełnie dwa, różne światy. Choć przed czasem …

Dodatkowo potrzebujesz kogoś kto będzie zalecał badania i te dodatkowe w razie czego również. Kogoś kto będzie w stanie kontaktować się z Tobą między wizytami a objawów, które Cię martwią nie zbagatelizuje. I wreszcie lekarza, który jest dobrym człowiekiem, bo to podstawa jego sukcesu. Kogoś naprawdę godnego zaufania. Kto Cię wyciszy na tyle byś mogła cieszyć się wreszcie z rosnącego brzucha, bez ciągłego oglądania się wstecz.

 

 

NIE MA LEKARZA IDEALNEGO!

A może i tacy istnieją? W każdym razie nie jest ma lekarza, który opiewa w samych pozytywnych opiniach. Na każdego znajdziesz internetowy haczyk. Więc czytajac opinię musisz nauczyć się to wszystko odpowiednie wyważyć. Dodatkowo jeżeli będąc już w ciąży nie masz za dużego zaufania do lekarza, zawsze możesz go zmienić. Zaufanie do lekarza też pozwala lepiej przejść przez ciążę, bo czujesz odpowiednią opiekę. A to już klucz do sukcesu. Mimo to nie bój się zmieniać lekarza, nawet w połowie ciąży jeżeli czujesz się niepewnie. Może się okazać, że była to najlepsza decyzja jaką podjęłaś. Pamiętaj, że lekarz nie ma prawa Cię obrażać, ani bagatelizować twoich zmartwień, zwłaszcza, kiedy nie są bezpodstawne. Powinien też badać cię na każdej wizycie – ważne jest też mierzenie szyjki macicy za pomocą USG a nie tylko „ręcznie”.

 

 

____

Zanim zdecydujesz się na ciążę warto odwiedzić wybranego lekarza jeszcze przed podjęciem starań. Może się okazać, że na Twoje starania padnie nowy cień i będziesz miała zalecone dodatkowe badania, które nieco mogą w czasie te starania opóźnić. Warto też zobaczyć na ile lekarza na wizycie budzi Twoje zaufanie i czy faktycznie jesteś w stanie właśnie jemu powierzyć ciażę. Wbrew pozorom to naprawdę ważne. Równie ważne jest dopytanie lekarza o drugą ciążę – jakie są rokowania, ryzyko powtórki i jakie badania najlepiej wykonać przed ciążą. Lekarz powinien na te wszystkie pytania szczegółowo Ci odpowiedzieć, powinien Cię również wesprzeć i dać poczucie bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.