Gramy do końca świata. I jeden dzień dłużej.

 

Wchodzę do głównego budynku TVP.

– Szukam bloku G – mówię do dwóch ochroniarzy.

– Do bloku G potrzebny jest przepustka. Bez niej Pani nie przejdzie.

Aha.

Przepustkę otrzymuję po 15 minutach.  Z imieniem, nazwiskiem i nazwą bloga. Jestem gościem, nie do końca wiem, co mnie tu czeka. Trochę inaczej to wszystko sobie wyobrażałam.

Dołącza do mnie po chwili Marta.

Jakie było nasze wyobrażenie? Nawet nie poznamy Owsiaka, może nam gdzieś mignie, ale to zawsze coś. Że gdzieś tam podejdzie do nas babka z tvp, a my powiem tylko dzięki. Dopiero 10 minut przed wejściem padło: Owsiak zada takiepytanie, będziecie musiały na nie odpowiedzieć, tu będziecie stać, koło tych Panów z Interii, oni są przed Wami.

eee?

To co powiedziałam na antenie nie było przygotowane. W sumie na początku chciałam powiedzieć coś innego, że poglądy na WOŚP weryfikuje posiadanie wcześniaka, ale wyszło z tego podziękowanie. Po prostu. I chyba takie podziękowanie było potrzebne.

Kiedy masz okazję dziękować publicznie facetowi, który robił zbiórkę na sprzęt z którego korzystało Twoje dziecko, mając świadomość, że ogląda to tysiące Polaków, zaczynasz wierzyć, że chociaż jedna osoba, która jest na nie, ruszy dupę i wrzuci 5 złotych do puszki, lub wyśle sms’a, lub po prostu przestanie krytykować.

Gdyby 6 lat temu ktoś mi powiedział: ,,Słuchaj Noemi, będziesz na 23 finale w Warszawie jako gość, Owsiak wręczy Ci bukiet, a Ty powiesz ,,Wszyscy daliście mojemu dziecku szanse na życie” ” – wybaczcie, nie uwierzyłabym. Bo kiedy moja ciąża przebiegała prawidłowo i nic, kompletnie nic nie zapowiadało, że Jaś urodził się w połowie czerwca, a nie pod koniec sierpnia, przez myśl mi nie przeszło, że moje dziecko nie będzie ważyć 3 kilogramów [ba! nie warzył nawet połowy z tego!] i będzie miał mniej niż 10 punktów. Tego się nie planuje, o tym się nie myśli, potem przychodzi i po 5 latach, tak jak ja, potrafisz docenić każdą osobę, która przyczyniła się choć w stopniu minimalnym do tego, że możesz w pełni cieszyć się z macierzyństwa. Że nie musisz już płakać, wyrywać sobie włosów z głowy i krzyczeć z rozpaczy. Możesz ze łzami wzruszenia powiedzieć: Dzięki ze świadomością, że zwracasz się do odpowiedniej osoby. Do tej, która jest odpowiedzialna ze te czerwone serduszka widniejąc na Intensywnej Terapii na której przez miesiąc oglądałaś swoje dziecko.

DSCN1921

 

Tak. To wszystko ma siłę i moc przebicia. Zawsze miało i zawsze mieć będzie.

My, rodzice wcześniaków wiemy, że ten sprzęt zwiększa szanse naszych dzieci. I może Waszych w przyszłości też. To inwestycja nie tylko dla mojego dziecka, ale dla tych, których co roku w Polsce jest ponad 20 tysięcy.

To pierwszy post, kolejne pojawią się już niebawem. Opisanie wszystkiego w jednym miejscu nie byłoby możliwe.

Chce mi się spać, na obiad zamówiłam pizzę.

Czytam komentarze, wiadomości, smsy, mejle.

I widzę coś takiego i wiem, że to było potrzebne:

Wasz występ wzbudził duże emocje nawet u mojego faceta. Stwierdził coś w stylu „One

dziękują za życie swoich dzieci a jak ktoś śmie krytykować Owsiaka w ogóle”

 

23 komentarze

  1. Czy uwierzycie, że pewien mój krewny (krewnych się nie wybiera) zapytany przeze mnie, dlaczego tak ujada na Owsiaka, przecież jego dziecko było kiedyś ratowane na oddziale szpitalnym kompletnie wyposażonym przez WOŚP i być może dzięki temu żyje, odpowiedział bezczelnie: jakby nie tym sprzętem, to byłoby ratowane innym, a w ogóle to zasługa lekarzy i opatrzności bożej. Szczęka mi opadła, splunąłem i rzuciłem krótkie: Głupi!, bo poczułem się bezradny wobec tego bałwana.

 1. Brawo, brawo ! Aż się wzruszyłam przy Waszych słowach na antenie.

 2. ba, nie tylko wczesniaki, chyba juz kazdy oddzial jakos skorzystal, obecnie jestem mama dwojki dzieci, ale jako nastolatka sama przebywalam w CZD w wawie, na oddziale kardiologicznym gdzie bylam operowana… i dzis mam rodzine, dwojke zdrowych dzieci, i kto by pomyslal kiedys, ze moje serce da rade… dalo, dzieki wspanialym lekarzom i cudownym ludziom, ktorzy organizuja WOSP by nowoczesnym sprzetem wspierac lekarzy

  1. Noemi Skotarczak

   Wszystkie szpitale [niezależnie od stopni referencyjności] wykonują przesiewowe badanie słuchu, które funduje WOŚP.

 3. Nie tylko matki wcześniaków są wdzięczne za sprzęt w szpitalach dziecięcych. Mój syn miał miesiąc jak pierwszy raz trafił do szpitala z zapaleniem płuc i podejrzeniem sepsy. Na większości sprzętów do których był podłączony widniało czerwone serduszko WOŚP. To był oddział noworodków. Parę miesięcy później znów to samo widziałam na oddziale niemowlęcym, kiedy synek znów leżał w szpitalu. I też dziękuję, za to że, dzięki temu co robi WOŚP, moje dziecko mogło wyzdrowieć i dziś mając 2 latka może być radosnym i zdrowym dzieckiem:)

 4. fajnie że byliście! bo to emocje wielkie, a i frajda też.
  a i dzięki waszym słowom może ktoś coś zrozumiał… jeśli nie to może jego dzieci kiedyś zrozumieją 🙂

  1. Noemi Skotarczak

   Zawsze ma się nadzieję na to, że barany zrozumieją powagę sytuacji.

 5. oglądałam!
  ba! nawet się wzruszyłam 🙂

  i zaraz po Twoim występie, siedząc w domu na kanapie, z uśmiechem na twarzy zasiliłam konto WOŚP <3

 6. To zdanie, które wypowiedziałaś na antenie poruszyło cholernie mocno. Dobrze, że jest WOŚP i dobrze, że jesteś Ty.

 7. Nie tylko noworodki korzystają ze sprzętu WOŚP. Jako nastolatka również leczona byłam sprzętami z serduszkiem na oddziale laryngologii.

 8. Zawsze wspierałam WOSP i przekazując co roku pieniądze nie sądziłam, że któregoś dnia będę tak blisko tego, co przez lata tworzy Jurek Owsiak. Na oddziale neonatologicznym, gdzie leżała Nasza Córka było mnóstwo sprzętu z serduszkiem, z którego również i Ona korzystała. Bez niego prawdopododnie nie patrzyłabym dzisiaj na jej uśmiech… Urodziła się w czerwcu 2014 i w tym roku z jeszcze większym wzruszeniem obserwowałam finał, oczywiście również wspierając finansowo.
  Dziękuję za Orkiestrę i dziękuję WSZYSTKIM, którzy zapełniają puszki i Tbie Noemi, świetna z Ciebie Babka 🙂

 9. bliźniaczkowa mama

  Matko Prezesa, wyszły podziękowania pod którymi każda matka wcześniaka podpisuje się rękami i nogami 😉 gdyby nie sprzęt zakupiony dzięki orkiestrze, nasze wcześniaczki pewnie by nie przeżyły, moje urodziły sie 15 tygodni przed terminem, ważyły mniej niż 1 kg cukru, dużo przeszły ale dziś mogą sie cieszyć życiem 😉

 10. Przykra jest ta cała nagonka na Owsiaka, moje dzieci są zdrowe ani ja nigdy nie chorowałam jako dziecko ale jestem mu niezmiernie wdzięczna za to co robi, a robi tak dużo jak żadna inna fundacja . Badania przesiewowe słuchu dla noworodków chyba nigdy by nie były wykonywane gdyby nie WOŚP. I za to będę wdzięczna do końca życia bo mam pewność ,że moje maluchy są zdrowe.:)

 11. Moje ciąża przebiegała bez żadnych powikłań, wszystko było w jak najlepszym porządku. Zero jakiś przypadłości typu cukrzyca ciążowa, przedwczesne skurcze, skracanie szyjki macicy itd. Byłam aktywna do samego końca. Poród zaczął się normalnie, po prostu wody mi odeszły. Do szpitala trafiłam niemal że błyskawicznie, zero korków, światła zawsze zielone- Opatrzność być może. Anestezjolog twierdził że ktoś czuwał nad nami. KTG zaczęły się pierwsze skurcze weszła położna, nagle histeryczny wręcz krzyk nim się obejrzałam stało przy mnie z 6 lekarzy każdy mówił coś do siebie nic nie rozumiałam. Odłączyli mnie od aparatury i biegiem na sale. Dziecko się dusi, przedwczesne odklejenie łożyska. Zdążyłam tylko zadać pytanie czy dziecko będzie żyło. Nikt nie odpowiedziała, tylko na mnie spojrzeli i widać było w ich oczach że sami nie wiedzą. Cesarka. Wybudzili mnie, przyszli do mnie lekarze miny mieli raczej nietęgie. Dziecko żyje 4pkt w skali Apgar ale żyje ,jest na IOMN ta doba będzie decydująca. Podwali szereg schorzeń zamartwica, niewydolność oddechowa, zapalenie płuc. Wszystko mi powiedzieli że musieli resuscytować, potem zaintubować te terminy to ja znam owszem ale z serialu. Przeżyla pierwszą dobę, jak weszłam na oddział neonatologiczny w życiu nie widziałam tylu inkubatorów wszystkie miały serduszko. Dzięki fenomenalniej interwencji lekarzy i świetnemu sprzętowi moja dwuletnia dziś córeczka jest zdrowa. Nie ma żadnych powikłań poporodowych. Kompletnie nikt w naszym kraju nie wystąpił z taką inicjatywa jak Pan Jerzy Owsiak, nikt podkreślam. Jest ekscentryczny ale skuteczny. Przykre jest to że takie rzeczy musi robić osoba prywatna a nie szanowne Państwo.

 12. Dzięki Tobie czuję się jakbym osobiście podziękowała za życie i zdrowie mojej córeczki – wcześniaczki.

  Dziękuj ę i pozdrawiam 🙂

 13. Absolutnie cię popieram. Moje dzieciaki, bliźniaki urodziły się w terminie ale ze sprzętu orkiestry tez korzystały i cieszę się że podziękowałaś Jurkowi bo w metaforycznym sensie dziękowałaś nie tylko za swojego syna ale za wszystkie dzieciaki!

 14. bronię bo wierzę w życie

  dziękuje. co prawda nie mam dzieci i pewnie nawet w 5% nie potrafię sobie wyobrazić co przechodzi matka w takiej sytuacji, ale fajnie, że tyle osób stoi w obronie człowieka, który dużo robi. bardzo dziękuje za ten artykuł (wywiadu nie widziałam), nie wierze, że przeciwnicy zmienią zdanie – dlaczego? bo ONI NIE CHCĄ.
  Przecież to takie fajnie atakować i krytykować, dużo łatwiejsze niż popatrzeć cierpiącej matce prosto w oczy.

  Nie życzę im, aby w przyszłości byli w podobnej sytuacji, bo to nie fair. Ale życzę im, aby im serce zmiękło!. I pomyśleli o tych maluszkach i ich matkach… a nie o kasie Owsiaka (która nigdy nie będzie ich kasą).

  trzymam kciuki za obecne i nienarodzone skarbeczki… oby zawsze otrzymały pomoc w razie potrzeby.

 15. Ludzie opamiętajcie się… zachowujecie się jak w sekcie. KAŻDY podlega krytyce. Tak popełniłem myślozbrodnię, bo nie myślałem w samych superlatywach o Owsiaku 🙂

  1. Noemi Skotarczak

   Nie, nie popełniłeś żadnej myślozbrodni. Wyrażasz zdanie do którego masz prawo. Aczkolwiek jeżeli chodzi o krytykę, to cenię. Konstruktywną.

 16. Wydaje mi sie, ze slysze moja historie z ta ròznica, ze moja còrka ma dzis prawie 16 lat no i nie wystapilam w tv 😉

 17. Noemi jest szansa gdzieś obejrzeć Waszą wizytę w TV? Jesteś w posiadaniu linka? Niestety transmisji nie oglądałem dowodząc wolontariuszami w sztabie 🙂

  1. Noemi Skotarczak

   Pewnie. 🙂 Na yt było już chyba godzinę po naszym wystąpieniu dostępne.

   https://www.youtube.com/watch?v=xzpMDMlioTw

   Gdzieś tam w 25 minucie jesteśmy po Panach z Interii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.